top of page

Ilu-uni – müüt või tegelikkus?

Juba pikka aega on teada, et hea uni on tervisele ja heaolule ülimalt tähtis, ning hiljuti on eksperdid seda mitmeid kordi tõestanud. Ent mis asi on ilu-uni – on see müüt või tegelikkus?

Kas unel on välimusele, kehakaalule ja teistele ilu alla käivatele elementidele kasulik mõju? Tundub aina enam, et ilu-uni on päriselt olemas...


Kuidas ilu-uni töötab

Uni hoolitseb meie ilu eest juba lihtsate ja loogiliste faktide põhjal: kui me tunneme end hästi, näeme ka paremad välja, meie nahk läikivam ja erksam, silmade ümber pole tumedaid ringe ega muid magamatuse märke. Suur osa välimusest oleneb muidugi ka tervisest, mis iseenesest liigitab piisava une igatsetava ilu tingimuste alla.


Uni võib mõjutada kehakaalu

See on väga huvitav avastus, millest kasu lõigata. See on stressihormooni – kortisooli ja magamatuse omavaheline ühendus. Unetuna eritub seda hormooni suuremas koguses, mis põhjustab näljatunnet. Ja seda isegi piisavalt söönuna. Kortisool tõstab ka veres insuliini ja veresuhkru taset, mis lõppkokkuvõttes tähendab suuremat kõhupiirkonna rasvumist.

Fakt, et kortisool ei ole kindlasti süütu, tuleneb ka sellest, et kõrge kortisooli tase raskendab õhtust magamajäämist või äratab öösiti tihti üles, millest tekib omamoodi nõiaring, sest isegi une jaoks aega leides ei saa me piisavalt puhkust.


Unepuudus muudab välimuse enneaegselt vanemaks

Teadlased on ka tõestanud, et unepuudusel on täpselt samad tulemused nagu normaalsel vananemisprotsessil, mis varem või hiljem meid kõiki tabab. Sellest tulenevalt põhjustab unepuudus varasema vananemise, millega kaasnevad sellised märgid, mis peaksid tegelikult mitme aasta pärast ilmnema. Kahjuks ei ole tegemist ka ainult välise vananemisega, mis kõige tõenäolisemalt ainult välist ilu mõjutaks, vaid unepuudus võib viia ka mõnede vanusega seotud haigusteni, näiteks kõrgenenud kolesteroolitase, diabeet, veresoonkonna haigused jne.


Mitte ainult une hulk, vaid ka selle kvaliteet on oluline

Isegi kui piisavalt magada, võib uni olla puuduliku kvaliteediga, mis võib endast tunda anda sarnaste tagajärgedega nagu magamatus. Kehvast ja rahutust unest on kehale väga vähe kasu. Ainult korraliku, sügava une faasis eralduvad kehasse kudede taastumiseks vajalikud hormoonid.


Kuidas kindlustada väga hea kvaliteediga uni?

Kui otsustada teha lõpp unetutele öödele ja hoolitseda oma tervise, heaolu ning välimuse eest, võib kindlustada endale tunduvalt kvaliteetsema une vaid mõne lihtsa sammu abil.


Esimene samm on magada piisavalt.

Kui liiga hilja magama minna, tekib süütunne, mis takistab edasist uinumist. Seega tuleks minna magama kindlal ajal, mis ekspertide soovituste kohaselt on õhtul enne kümmet või kõige hiljem enne ühtteist.

Soovitame magamisest teha prioriteedi, tegeleda kohustustega enne uneaega ja võimaluse korral jätta ülejäänud tegevused järgmiseks päevaks. Teadlikkus unest kui tervisliku elu tähtsast elemendist on põhjus, miks päevane hoolitsus ei aita piisavalt, kui unustada keha eest hoolitsemine öösel.


Teine samm on parandada une kvaliteeti.

Uni peaks olema sügav ja rahulik, ilma rabelemise ja pideva ärkamiseta. Seda on kindlasti lihtsam öelda kui teha, ent on mõni lihtne võte, kuidas saavutada olulisi muutusi.

Kust peaks alustama?

Loobu hilisõhtustest füüsilistest harjutustest – see suurendab kehatemperatuuri, mis tähendab, et on raskem uinuda.Hoolitse selle eest, et magamistoas oleks täiesti pime; isegi väikseim valgusallikas takistab melatoniini eritust, mis on hea une põhialus ja võitleb samaaegselt kortisooliga.

Loobu uinumiseelsest televiisorivaatamisest; see võib ärritada liigselt tajusid, mis tähendab, et asenduseks sobiks pigem mõni lehekülg head raamatud või rahulik vestlus partneriga.


Kolmas samm on elust stressi eemaldamine.

Või tegeleda sellega edukamalt. See samm on kasulik kõikidele eluaspektidele, mitte ainult unele. Kuidas stressiga võidelda?

Inimesed reageerivad stressile erinevalt, mis tähendab, et stressiga võitlemiseks on erinevaid taktikaid. Võid proovida massaaži, füüsilisi harjutusi, mediteerimist või isegi suudlemist – kõik need on väga edukad tehnikad, mis peletavad õige pea stressi elust täielikult.


Ja viimane samm, mis võib üllatada: hoia õiget veresuhkru taset.

Ilmselt ei kujutanud sa ettegi, et toidul võib une kvaliteedile olla nii suur mõju, ent korrapärased ja tasakaalustatud eined aitavad ka und parandada.

Kindlusta endale päeva jooksul mitu väikest einet, mis tagavad ühtlase veresuhkru taseme. Väldi süsivesikuid (saia ja pastat), eriti õhtupoolikul. Piira ka suhkru ja kofeiini tarbimist: see kõik töötab selle nimel, et ööd oleksid rahulikumad ja sügavama unega!Allikas

31 views0 comments
bottom of page