top of page

Hea une 10 reeglit

Piisav ja sügav uni on väga olulised selleks, et saaksime taastada tegutsemisvõime. Uni kaitseb meie keha ja hoiab meie meeli. Hästi puhanud inimese tööjõudlus on suurem ja suhtlemine teistega lihtsam.


 

Kujunda rutiin. Ürita minna voodisse kindlal ajal ja tõusta üles ühel ja samal ajal, sõltumata uinumise ajast. Maga täpselt nii kaua, kui on vaja, et tunda end puhanuna.


Kehaline aktiivsus. Tee meelepäraseid harjutusi iga päev paarkümmend minutit hommikul või vähemalt 5-6 tundi enne magamaminekut.


Hoidu kofeiinist, nikotiinist ja alkoholist. Kofeiini stimuleeriv toime halvendab une kvaliteeti. Kofeiini leidub kohvis, tees, kakaos ja mõnedes karastusjookides, dieedirohtudes ning valuvaigistites. Suitsetajatel on kerge uni ja nad kipuvad hommikuti vara ärkama nikotiinivajadusest. Alkoholi toime vähendab sügavat und ja pärsib hea une jaoks vajalikku REM-und.


Lõdvestu enne magamaminekut. Kerge lugemine või mõni teine rahustav tegevus kergendab uinumist. Harjuta seostama kindlaid rahustavaid tegevusi uinumisega ja muuda nad osaks õhtusest rutiinist.


Kasuta valgust. Kasuta hommikust päevavalgust, mis aitab sättida keha bioloogilist rütmi päevast päeva. Neile, kellel on raskusi uinumisega, võivad abiks olla hommikune päevavalguses viibimine või valgusravi seansid. Samuti on kasulik tähele panna, et sinine valgus, näiteks nagu arvutiekraanil, hoiab ärkvel. Samas, kui kollane ja mahedam valgus soodustab loomuliku unetsükli kulgu.


Ära ole voodis, kui oled ärkvel. Kui sa ei uinu, siis ära jää voodisse. Unetult voodis vedelemise asemel tõuse vahepeal 15 minutiks voodist. Tee midagi muud, näiteks loe või kuula muusikat, kuni tunned väsimust. Õpi lõpetama päevamurede üle mõtisklemine enne voodisseminekut.


Ära sunni ennast uinuma. Uni ei tule käsu peale ega pingutuse tulemusena. Mõtle muudele neutraalsetele või meeldivatele asjadele, jälgi oma rahulikku hingamist, naudi kehalist lõdvestust.


Ära karda unetust. Hirm unetuse ees ei lase magama jääda. Usalda oma organismi. Ajutine unetus ei tekita tervisele olulist kahju.


Kontrolli ruumitemperatuuri. Hoia magamistoas meeldivat temperatuuri. Liiga soe või külm õhk võib und häirida.


Pea nõu arstiga. Kui uinumisraskused kestavad kaua või ärkad tihti hommikuti väsinuna, konsulteeri arstiga. Arst uurib, kas unehäired on mõne teise terviseprobleemi tagajärg, annab täpsemaid soovitusi või määrab lühiajalise ravikuuri.

55 views0 comments
bottom of page